Hava Kurutucu

 Basınçlı havada mutlaka nem oluşmaktadır. Normal atmosfer çevresinden hava elde edildiğinden dolayı su buharı durumunda nem bulunur. Suyun miktarı sıcaklığa göre değişmektedir. Havanın fazla sıcak olmasıyla doğru orantılı olan su buharı ile oluşan nem kontrol edilmediğinde basınçlı havada sıvılaşır ve ortaya pek çok sorun çıkar. Bu nedenle firmalar hava kurutucu üretmeye başlamışlardır.

Emilen hava içindeki tozlar ve kullanılan kompresörden gelen yağlama yağı zarar veren bir macun oluşturur. Bu macundan contalar etkilenir ve bozulur. Verim kaybı yaşanır ve basınçlı havada bulunan su maiyeti daha çok artırır. Piyasada pek çok farklı alanlarda kullanılmak üzere hava kurutucular üretilmektedir. Sistemde bulunan nemli havanın kurutulmasını sağlayan cihaza hava kurutucu denilmektedir. Kullandığınız her kompresörün mutlaka nem salma özelliği bulunur. Bu problemi sıcak havalarda daha çok farkedersiniz ve aynı zamanda kompresör başının soğutulmadığı zamanlarda da görülür. Sistemde bulunan nemi en az seviyeye düşürmek için de hava kurutucu kullanılır. Ekstra olarak size maliyet gibi görülse de, çalıştırdığınız makinalarınızı su, yağ ve pisliklere karşı da koruyacaktır. Neme karşı olan paslanmaya müsait eşyalarınızdan ve zarar görebilecek makina parçalarından da koruyacaktır. Bu nedenle hava kurutucu mutlaka kullanılması gereken bir makinedir. Kullanacağınız hava kurutucuyu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise hava debisidir. Kullandığınız kompresörün emiş miktarına doğru orantıda bir kurutucu seçmeniz gerekmektedir.

Pnömatik aletlerin birçoğu ve prosesler sıcak basınç barındıran havayı düzenleyemezler. Aslında birçok kompresörde nihai soğutucu ya da nem ayırıcılar yer almaktadır ve basınçlı havayı soğutarak suyun ayrışmasına yardımcı olurlar. Ancak yüksek sıcaklıklarda nihai soğutucularda işlevini kaybedebilir ve sorunlar meydana gelebilir. Bu tür sorunları önlemek için hava kurutucu kullanılmalıdır. Sizin belirlediğinize göre en düşük ortam sıcaklığı hava kurutma yöntemini belirlemede etkilidir. Hava kurutmanın pekçok farklı yöntemi vardır. En çok kullanılan yaygın sistem ise hava kurutucu makinelerdir. Basınçlı hava soğutularak nemden ayrılır.  Hava kurutucu içinden geçen soğuyan basınç, hava içindeki su ile yoğuşur ve yağ buharları boşaltma bölümünde toplanır. Nemi alan soğuk hava, ısı değiştiriciden geçerek, gelen nemli havayı soğuturken ısınmış bir halde kurutucu içinden çıkar.

Hava kurutucunun performansı, çiğ noktası sınıfı ve özgün giriş ile çıkış ortam özelliklerine göre belirlenir. Kullandığınız kompresör için hava kurutucu kullanmadığınız takdirde kompresör makineniz arızalanır. Hava kurutucu fiyatları da kalitesine, markasına ve üreten firmaya göre değişmektedir.