İkinci El Kompresör

Gaz sıkıştırmaya yarayan kompresörler, elektrik akımıyla çalışırlar ve mekanik sistem üzerine de kurulmuş olanları vardır. İkinci el kompresör, havayı ya da diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan motorlu makineye verilen addır. Yani kısaca açıklamak gerekirse; atmosferden aldığı havayı sıkıştırarak basıncın artmasını sağlayan makinedir.

İkinci el kompresör, diğer kompresörler ile aynı işlevdedir ve kısmi vakum elde etmek için ya da atmosfer basıncının altına inmek için işe yaramaktadır. Böylelikle pompa havalı yerde bulunan havayı ya da gazı dışarı atar. Basınçlı hava bulunması gereken ortamlarda hava desteğini sağlama yolu ile pnömatik çalışma sisteminde kullanılır. Havayı sıkıştırarak basınçlı şekilde kullanmanızı sağlar. Dışardan aldığınız hava, ikinci el kompresör yardımı ile havayı daha da yüksek basınçlarda kullanmanıza yardımcı olur. Basınçlı hava birçok avantaj sağlamaktadır; fakat maliyeti biraz yüksektir. Bu nedenle ikinci el kompresör tercih edilebilir.

İkinci El Kompresör
İkinci El Kompresör

Basınçlı hava için kullanacağınız maliyet elektrik fiyatlarından daha da fazla olacağı için basınçlı havayı ekonomik olarak kullanmada uygun kompresör seçilmelidir. İkinci el kompresörü sürekli çalıştırmak, işletmeler için elektrik enerjisi kadar da önemlidir. Kompresör seçerken; işletme basıncına, hava miktarına, alacağınız kompresör tipine, özgül güç tüketimine, temiz basınçlı havaya ve yüksüz güç tüketimine dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla basınçlı hava kompresörü, ekonomik anlamda size zarar verebilir. Bu nedenle hem ekonominize uygun hem de kaliteli ikinci el kompresör aramalı ve en uygun olanı bulmalısınız.

Kaliteli ikinci el kompresör için, kullanım süresi boyunca en düşük enerji ile en verimli hava elde eden sistemi seçmelisiniz. Alacağınız kompresör boşta çalışıyorken, tasarruf sağlamak için en az gücü tüketerek çalışmalıdır.  Soğutma sistemlerinin merkezi olan kompresörlerde arıza meydana gelmesi durumunda ise yeniden çalışmaları söz konusu değildir. Kompresör arızalanır ya da bozulursa sistem de bozulur. Kompresör sorunları ile karşılaştığınızda mutlaka çözmeniz gerekmektedir. Birçok kompresör türü bulunmaktadır; ileri – geri, dönel kompresörleri merkezkaç kompresörler, eksenel akımlı kompresörler, dönel pozitif yer değiştirmeli kompresörler, jet kompresörleri, hidrolik kompresörler ve gaz, buhar kompresörleridir.

İkinci el kompresör fiyatları, markasına, kalitesine ve çeşitlerine göre değişmektedir. Piyasada pek çok ikinci el kompresör markası vardır ve bu nedenle içlerinden kaliteli olanı seçmek zordur. Geçmiş tarihten günümüze kadar kompresörlerde ilerlemeler olmuş ve eskisine göre yapılan işlemler daha da geliştirilerek günümüzde kullanılan makineler elde edilmiştir.