Sessiz Kompresör (Medikal Kompresör)

Sessiz Kompresör

     

Sessiz kompresörler genellikle hastanelerde, medikal alanlarda, dişçilerde, ofislerde, ameliyathanelerde, fabrikalarda ve gürültü istenmeyen her ortamda kullanılması gereken kompresörlerdir.

Sessiz Kompresör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sessiz kompresör seçiminde dikkat etmeniz özellikler arasında işletme basıncı, temiz basınçlı hava, özgül güç tüketimi, kompresör tipi, hava miktarı ve yüksüz güç tüketimi yer alır. İşletmenize uygun olandan fazla basınçlı hava sağlayan kompresör tercih ederseniz ekonomik anlamda zarar görürsünüz. Kaliteli sessiz kompresör, düşük enerji ile en verimli çalışmayı sağlayan ve en verimli havayı dışarı aktaran kompresörlerdir.

Sessiz kompresörlerde arıza meydana gelirse çalışmazlar ve üretici firmaya göre de bazı kompresörler otomatik çalışmayı durdururlar. Fakat günümüzde kompresörlerin bakımı da, tamiri de oldukça kolaydır. Hava basıncını artırmada kullanılan kompresörler dinamik ve pozitif yer değiştirmeli olarak ikiye ayrılırlar. Sessiz kompresörler her iki grupta da bulunabilir. Ayrıca kompresörleri yerleştirebileceğiniz özel bir taşıma kabini de üretilmiştir. Tam yük altında bile sorunsuz çalışabilen sessiz kompresörler basınç göstergesi ile aktardığı havayı görmenize yardımcı olur.

Basınçlı hava sıkıştırılmış atmosfer havasıdır, yani enerjinin havada depolanmış olmasıdır. Basınçlı havada uzun boru hatları boyunca tesis edinilebilir, bu basınçlı hava aynı zamanda tanklarda depolanabilir ve genişleyerek iş üretimine katkı sağlayabilir.

Sessiz kompresörler çalışma prensipleri gereğince en çok tercih edilen ve neredeyse her firmanın kullanmak isteyeceği kompresör makine haline gelmiştir.

Sessiz Kompresör Nedir?

Mekanik aksam sürtünmelerini minimuma indirerek kompresörün sessiz çalışması sağlanmıştır. Kompresörler havayı ya da diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılmaktadır. Hava basıncını artırmaya yarar. Sessiz kompresör basınçlı havanın gerekli olduğu yerlerde hava desteğini artırmak için kullanılır. Havayı sıkıştırarak basınçlı hava kullanmamıza, belli bir kısmi vakum elde etmeye ve atmosfer basıncının altına inmek için de kullanılmaktadır.

Geçmişte üretilen kompresörlerden günümüze kadar gelenler olsa da, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygın olarak tercih edilenlerden biri sessiz kompresörler olmuştur. Tarihi çok eskiye dayanan kompresörlerin genel çalışma düzeni, dışarıdan aldığı havayı ihtiyacı olan yüksek basınçlarda kullanmasıdır. Basınçlı hava pek çok alanda yarar sağlar; ancak maliyeti oldukça yüksektir. Bu yüzden basınçlı havayı mümkün olduğunca uygun Basınçlı hava üreten makineler, yüksek teknoloji yardımı ile sessizleştirilmiştir ve gelişen teknolojiye ayak uydurmuştur. Kompresörlerin çıkardığı sesler kurumlarda ve özellikle bireylerde büyük sorunlar oluşturmaktadır. Bu nedenle çözüm aması ile sessiz kompresör üretilmiş ve kullanıcının dikkatini çekmiştir.

Örnek Sessiz Kompresör Özellikleri

Standart sessiz kompresör ürünlerinden bir tanesini ele aldığımızda özellikleri bunun gibi olabilir.

Hava üretimi:260 lt / dk

Hava tankı: 100 lt

Kompresör basıncı: 12 Bar

Ses Seviyesi: 75 Kg

Hava Tankı Ağırlık: 118 kg

Elektrik Voltajı: 220 Volt