Her marka vidalı ve hava kompresör parçaları, kompresör tamiri, bakımı ve onarım hizmeti için +90 532 316 20 17 nolu numarandan bizi arayabilir, fiyat sorabilir ve teklif alabilirsiniz.

Kompresör parçaları ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de kompresörün yedek parçaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Genel anlamda pek çok farklı kullanım alanına sahip olan kompresörler pistonlu ve vidalı olmak üzere ikiye ayrılır İki farklı şekilde karşımıza çıkan kompresörlerin her biri kendi içerisinde farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu nedenle yedek parçalarında da farklılıklar görüldüğünü söylemek yanlış olmaz.

Kompresör parçaları genelde kompresör tamiri ve bakımı sırasında gerekli görülen elemanlardır. Belirli periyotlarda bakım altına alınan kompresörlerde kullanım süresi dolan ya da yıpranan parçalar değiştirilmesi gerekir. Ayrıca arıza yapan kompresörlerde de yine parça değişimi ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda parça değişimi yapılmadan kompresörün verimli bir şekilde çalışması beklenemez. Bu yüzden arıza yapan parçanın değiştirilmesi ve kompresörün farklı sorunlar ortaya çıkarmadan onarılması gerekir.

Kompresör Nedir?

Kompresörler, atmosferde yer alan havayı yay gibi sıkıştırır ve sonrasında ise basınçlı hava elde edilmesini sağlar. Havanın basınçlı bir hale gelmesine yardımcı olan motorlu makineler kompresör olarak tanımlanır. Her kompresör tam olarak mekanik enerjinin pnömatik enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Kompresörler içerisinde hava öncelikle bir filtre üzerinden geçer ve burada emilen hava oldukça dar bir hacim içinde hapsedilir Sıkıştırma işlemi ise tam olarak bu şekilde yapılır. Ayrıca kompresörlerden elde edilen basınç seviyesi sıkıştırılma oranına göre değişiklik gösterir.

Kompresör Çeşitleri

Kompresör çeşitleri iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan birincisi vidalı kompresörler, ikincisi ise pistonlu kompresörlerdir. Her biri kendi içerisinde farklı mekanizmalara sahip olan kompresörlerin çalışma prensipleri de aynı şekilde farklılık gösterir. Bu nedenle vidalı ve pistonlu kompresörlerin ayrı ayrı incelenmesinde fayda vardır. Çünkü vidalı ve pistonlu kompresörler hem yapısal olarak hem de yedek parça bakımından bakıldığında çeşitli farklılıklar gösterir. Şimdi, pistonlu kompresörleri ve vidalı kompresörleri ayrı ayrı daha yakından bakalım.

Vidalı Kompresör

Vidalı kompresörlerin yapısı pistonlu kompresörlere göre farklılıklar gösterir. Çünkü bu kompresörlerde piston yerine birbirine geçmiş olan rotor çifti bulunur. Genel olarak yapıları pistonlu kompresörlere göre farklılıklar gösterir ve içinde yer alan rotor çifti ile havayı sıkıştırarak basınç elde edilmesini sağlar. Tabi yapısal olarak farklılık gösterdikleri için yedek parçaları da pistonlu kompresörlere göre farklıdır.

Vidalı Kompresör Yedek Parçaları

Vidalı kompresörlerin bakım ve onarım zamanlarında parça değişimi gerekli olabilir. Periyodik bakımlar yapılan vidalı kompresörlerde ihtiyaç duyulması halinde parça değişimlerinin yapılması gerekir. Çünkü eskiyen ya da herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelen parçalar ile çalışmaya devam etmesi halinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bakım yapıldığı sırada gerekli olan parçaların göz ardı edilmeden değiştirilmesinde fayda vardır. Aynı durum kompresörün arıza yapması halinde de geçerli olur. Bu tür durumlarda genelde kompresörün performansı düşer ya da hiçbir şekilde çalışmaz. Bu yüzden gerekli parçanın bir an önce değiştirilmesi tavsiye edilir. Vidalı kompresörlerin yedek parçaları ise aşağıdaki gibidir;

 • Seperatör
 • Yağ Filtresi
 • Hava Filtresi
 • Panel Filtresi
 • Emiş Valfi
 • Vida Grubu (Yağ Keçesi, Rulman Kiti)
 • Kayış
 • Kontrol Paneli
 • Basınç Sensörü
 • Sıcaklık Sensörü (Muşur)
 • Kaplin (Coupling)
 • Dişli

Pistonlu Kompresör

Kompresör içerisinde yer alan silindir şeklindeki pistonun yer değiştirmesi ile havayı basınçlı hale getiren pistonlu kompresörler, vidalı kompresöre göre piston bulundurduğu için farklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca pistonlu kompresörler tek yönde ve çift yönde etkili olacak şekilde iki farklı çeşide sahiptir. Kompresör içinde yer alan pistonun hareketi tek yönlü ise buna adından da anlaşılacağı gibi tek yönlü pistonlu kompresör denir. Ancak piston hareketi sıkıştırmayı sağa sola ya da aşağı yukarı şeklinde yapıyorsa bunun adı çift yönde etkili pistonlu kompresördür. Pistonlu kompresörler yapısında yer alan pistonun hareketine göre çeşitlendirilir.

Pistonlu kompresörler yapısal olarak diğer kompresörlere göre farklı olduğu için yedek parçaları da aynı şekilde farklılıklar gösterebilir. Yapısında vidalı kompresörlerin aksine piston bulunan pistonlu kompresörleri oluşturan parçalar genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Ana gövde
 • Krank
 • Biyel kolu
 • Piston
 • Segman
 • Silindir
 • Sibop

Pistonlu Kompresör Yedek Parçaları

Vidalı kompresörlerde olduğu gibi pistonlu kompresörler de birtakım yedek parçalara sahiptir. Bu parçalar ihtiyaç duyulduğu anlarda değiştirilmeli ve kompresörde farklı sorunların ortaya çıkmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Pistonlu kompresörlerde parça değişimleri genelde bakım ya da arıza durumunda yapılır. Eskiyen ya da yıpranan parçalar genelde bu süreçlerde tespit edilir ve daha ciddi sorunların yaşanmaması adına bir an önce değişim yapılması gerekir. Ayrıca parça değişimleri kompresörlerin daha yüksek performans ile çalışmalarına katkı sunduğu için zaman kaybetmeden değiştirmek de fayda vardır. Pistonlu kompresörlerin yedek parçaları ise şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Piston
 • Segman
 • Piston Kolu
 • Silindir
 • Hava Filtresi
 • Rulman
 • Basınç Şalteri
 • Kayış
 • Çekvalf
 • Manometre

Kompresör Parçaları Ne Zaman Değiştirilir?

Kompresör parçalarının değiştirilme zamanları genelde bakım ve onarım periyotları olarak karşımıza çıkar. Özellikle periyodik bakımlarda parça değişimleri çok sık gündeme gelir ve verimli bir çalışma için gerekli görülür. Ayrıca bu değişimler parçaların eskimesi ve kullanım ömrünü doldurması nedeniyle de yapılabilir. Bu yüzden hem pistonlu hem de vidalı kompresörlerin yüksek performans göstererek çalışmaları için parça değişimi yapılması gerekir. Aksi taktirde kompresörler ya verimli bir şekilde çalışmaz ya da ilerleyen zamanlarda çeşitli arızalar çıkararak işlerin aksamasına neden olur. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalmamak için gereken zamanda gereken önlemleri almak en doğrusudur.

Diğer yandan kompresörlerde parça değişimine ihtiyaç duyulan bir başka neden ise arıza yaptığı anlardır. Genelde kompresörlerde arıza oluşumu çeşitli parçalar nedeniyle ortaya çıkar ve parçanın arıza yapmasında farklı nedenler aranabilir. Bunlar arasında parçanın eskimesi, kullanım süresi dolması ya da herhangi bir nedenle mekanik bir sorun yaşaması yer alır. Genelde arıza anlarında parça değişimi yapılmadan kompresörün çalışması mümkün olmaz ya da çalışsa dahi çeşitli sesler duyulabilir ya da istenen bir şekilde verimli çalışmayabilir. Kompresörün tekrar eski performansını yakalaması için sorunlu parçanın bir an önce değiştirilmesi gerekir. Eğer parça değişimi yapılmazsa kompresörde daha büyük çaplı ve maddi boyutu yüksek bir arıza meydana gelebilir.

Eğer siz de sahip olduğunuz pistonlu ya da vidalı kompresörleriniz için çeşitli yedek parçalara ihtiyaç duyuyorsanız, daha fazla zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçebilir ve siz müşterileri için uygun fiyat aralıkları ile hizmet veren firmamızdan yardım alabilirsiniz. Kompresör yedek parça tedariki konusunda etkili bir konumda yer alan ve sektörün öne çıkan isimleri arasında bulunan firmamız, ihtiyaç duyduğunuz yedek parçaları kısa süre içinde tedarik eder ve kullanımınıza sunar. Yedek parça konusunda oldukça zengin bir ürün gamına sahip olan firmamız sayesinde siz de bakım ya da onarım sırasında gerekli olan parçaları bizimle bulabilir ve anında değişim yaparak kompresörleriniz tekrar verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Yapmanız gereken kompresör yedek parça ihtiyacınız olduğu anda bizi aramak ve sizlere sunduğumuz profesyonel çözümleri daha yakından görmektir.

Hangi Marka Kompresörlerin Parçaları Bulunur?

Atlas, Aydın Trafo, Grasso, Özen Kompresör, Ekomak, Puma, Falcon, Cora, Ingersoll, Bitzer, Bosan, Dalgakıran, Fini, Kaeser, Lupamat, Aras, Sarmak, Tamsan, Yiğitsan ve diğer markaların vidalı kompresör, pistonlu kompresör ve hava kompresör modellerinin kompresör parçaları bulunur.

Kompresör Parçaları Gönderdiğimiz İller

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Yalova, Adana, Kütahya, Bolu, Antalya, Gaziantep, Edirne, Eskişehir, Muğla, Düzce, Çanakkale, Balıkesir ve tüm illerimize gönderimlerimiz mevcuttur.