Şubat 22 2017 0comment

Vidalı kompresör fiyatları ve çalışma prensipleri

Vidalı kompresör; basınçlı hava üretmek için piston yerine birbirine geçmiş rotor çiftinin kullanıldığı pozitif yer değiştirmeli bir cihazdır. Rotorlar dolgun yuvarlak çıkıntılardan oluşurlar. Vidalı kompresör çeşitleri üç tanedir. Bunlar; ASC serisi-TVK serisi kompresör, ASC invertörlü serisi, ASSC tank üstü serisidir.

Vidalı Fiyatları Ne Kadar?

Vidalı kompresörler birden fazla firma tarafından üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Sıfır olarak alabileceğiniz vidalı kompresörü ikinci el olarak da bulabilirsiniz. İkinci el almak isteyeceğiniz kompresörlerinizin fiyatı 8000 ile 10000 arasında değişmektedir. Bu aralıkta ki fiyatlar ile ikinci el vidalı kompresör sahibi olabilirsiniz. Sıfır bir vidalı kompresöre sahip olmak istiyorsanız bu fiyat biraz daha artacaktır. 12000’den başlayan yaklaşık 20000’e kadar uzanan fiyat aralığında vidalı kompresör bulabilirsiniz.

Vidalı Kompresör Nasıl Çalışır?

Vidalı kompresör içerisinde piston sistemine benzer bir sistem yoktur. Basınçlı hava elde etmek amacıyla birbirini saran iki uçlu vidanın birbirini hareket ettirmesi sonucu gazı sıkıştırarak yer değiştirmesini sağlar. Birçok çeşidi bulunan kompresörlerden vidalı kompresörün farkı birbirine geçmiş rotor çifti kullanılarak çalışmasıdır. Kompresörün içinde birbirine geçmiş iki adet rotor bulunur. Bu rotorlardan birine dişi diğerine ise erkek rotor ismi verilir. Vidalı kompresör vida gövdesi içinde döner ve havayı sıkıştıran rotorlar sayesinde işlemi tamamlar. Vidalı kompresörlerdeki diğer bir fark emme ve çıkış valflerinin bulunmamasıdır. Karşılıklı dönen rotorlar ile çalışan kompresörlerin rotor ve vida arasındaki açıklıkları kapatmak için vida içerisine bırakılan yağ damlacıkları sayesinde soğutulur.

Bu kompresörlerde cihaz çalışırken yapılan hareketler vida grubuna iletilir. Rotor çifti yardımı ile emiş kısmında vakumlama olayı gerçekleşir. Kompresörde emilen bu hava filtreler yardımı ile temizlenir ve çıkışa doğru ilerlemesi sağlanır. Bu durumda hava basıncı artar hava basıncını azaltmak için vida grubuna yağ püskürtülür. Vidalı kompresör çeşidinden olan kompresörlerde iç yağlama gereksinimi duyulmaz.

Vidalı kompresörlerin tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise az yer kaplamasıdır. Yer sorunu olan iş yerlerinde vidalı kompresör kullanımı daha yaygındır. Diğer kompresör çeşitlerine göre daha az titreşim yaparlar ve kayış kasnakları olmadan tahrik sistemine bağlanabilirler. Bu sistemde hareket eden parça sayısı az olduğu için elde edilen verim oranı oldukça yüksektir. Vidalı kompresör kullanmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu kompresörün kullanımı için işletmelerde özel bir alan oluşturulması daha verimli olmasını ve uzun ömürlü sorunsuz kullanmanızı sağlayacaktır. Kullanıldığı alanda gerekli görülen boşluk bırakılmalıdır. Bulunduğu bölgede kirli havadan, baca gazlarından ve tozdan uzak tutmak için gereken önlem alınmalıdır. Eğer kompresörünüzde bir sorun meydana gelirse kendisi uyarı vererek çalışmayı durduracaktır. Bu durumda uzman ekipten yardım istemelisiniz. Vidalı kompresör tercihinde ve kullanımında atlas kompresör firmasından her türlü yardımı sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Benzer yazılar