Kasım 20 2016 0comment

Hava kurutucu ve hava kompresörleri fiyatları

Hava kurutucu ve hava kompresör ürünlerinin atlas kompresördeki fiyatları ile ilgili bilgiler için Atlas Kompresör adresini takip edeniz. Hava kurutucular ve hava kompresörler basınçlı hava sistemlerinde fazla nem yoğunlaşmasını önlemek ve basınçlı hava sıcaklığını dengeleyerek önceden düşürülmesi için kullanılmaktadır. Basınçlı havada ısı değiştiricisine giren ve soğuk hava yardımı ile ön soğutma yapan kurutucular nemi minimum seviyeye indirir ve kullanıcı için de enerji tasarrufu sağlar. Basınçlı havanın soğumasının ardından buharken sıvı hale dönen su, makine içinde hız ve yön değiştirir. Makinedeki ayrıştırma düzenine göre çalışan su havadan ayrılır ve otomatik olarak dışarı atılır. Nemi alınmış olan soğuk hava ısı değiştiriciden de geçerek ısınmış bir şekilde hava kurutucu ve hava kompresörler içinden çıkar.

Sisteminizde bulunan nemli havanın kurutulmasını sağlayan hava kurutucuların her hava kompresör için mutlaka kullanılması gerekmektedir. Yoğun sıcaklık olan havalarda ya da kompresör kafasının soğutulmadığı zamanlarda mutlaka arızalanmalar olacaktır. Bu nedenle nemli havayı dağıtmak için hava kurutucu kesinlikle lazım olacaktır. Nemli havada gelen bakterilere karşı da makinalarınızı ya da ürünlerinizi su, yağ ve pisliklerden korumada etkilidir. Neme karşı hassas olan pek çok eşyanın ya da makinenin paslanmasını ya da korozyona uğramasını da önleyecektir. Makina parçalarının da zarar görmesini engellemektedir. Hava kompresörünüzün çeşidine göre hava kurutucu seçerken hava debisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Seçim yaparken hava kompresörünüzün havayı emiş miktarına göre yakın bir değerde olan hava kurutucusu seçmeniz gerekir.

Hava kurutucular ve hava kompresörler istenilen en düşük ortam sıcaklığında çalışma yöntemini belirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan kurutucu soğutucu akışkanlı olan kurutuculardır. Özelliği ise basınçlı havayı soğutarak nemden arındırmasıdır. Kurutucu sayesinde soğuyan basınç hava içindeki suyu yoğuşturur ve yağ buharlarıyla birlikte boşaltma kısmında toplanır. Sistem otomatik olarak dışarı atar. Nemden arındırılmış olan soğuk hava, ısı değiştiriden geçer ve nemli havayı alıp soğuturken kendisi ısınmış olarak hava kurutucunun içinden çıkar. Böylelikle hava nemden en düşük seviyede arındırılmış olur ve kurutulan basınçlı hava, diğer basınçlı hava kısmına gönderilir. Kullandığınız kurutucunun performansı, basınç çiğlenme sınıfı ve özgün giriş-çıkış durumlarına göre belirtilir. Hava kurutucuların kullanım nedeni, tesisatta oluşan suyun ayrıştırılma yöntemi ile tesisattan atılmasını sağlamaktır. Kurutucuların ve hava kompresörlerin içinde yer alan özel devir daim bölümü sayesinde soğuk yapı oluşturulur ve kompresörden çıkan havanın soğuması sağlanır. Soğumuş olan hava taşıdığı su moleküllerini kurutucu içerisine taşır ve ardından bu su, kurutuculardan düzenli şekilde dışarı atılır. Klimalar, buzdolapları, kurutucular gibi soğutucular için özel bir gaz kullanılmaktadır. Bu gaz sayesinde periyodik dışarı atılmalar gerçekleşir.

En güncel hava kompresör fiyatlarını Atlas kompresör’den takip edebilirsiniz.