Ocak 18 2017 0comment

Kompresör nedir?

Kompresör: havayı ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu makinedir. Kompresör Fransızca kökenlidir ve sözlük anlamı sıkıştırmaktır. Kompresör, havayı ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu makinedir. Atmosfer basıncının altına inmek, havayı sıkıştırarak basınçlı olarak kullanmak ve kısmi vakum elde etmek için kullanılan cihazdır. Pompa, havalı yerdeki gazı ya da havayı dışarı atar. 1650’lerde Otto Guericke kompresör alanında önemli gelişmeler yapmıştır. William Mann 1829’da basınçlı hava kompresörünün patentini almıştır.

Kompresör: havayı ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu makinedir.

Kompresörler, dışarıdan aldığı havayı daha yüksek basınçlarla kullanıma sunar. Basınçlı havanın maliyeti yüksektir bu nedenle uygun bir kompresör seçilmeli. Kompresör seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır; hava miktarı, kompresör tipi, işletme basıncı, yüksüz güç tüketimi, temiz basınçlı hava. İşletmenin ihtiyacından fazla basınçlı hava kompresörü tercih etmek işletmeye ekonomik olarak zarar verebilir. Öncelikle kompresörün boşta çalışırken, az güç tüketmesi önemlidir.

Kompresör Çeşitleri Nelerdir?

İkinci el kompresör; havayı ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan makinedir. Diğer kompresörlerle aynı işlemdedir. İkinci el kompresör ile dışarıdan aldığınız havayı daha yüksek basınçlarda kullanabilirsiniz. İkinci el kompresör fiyatları markasına kalitesine ve çeşitlerine göre değişmektedir.

Vidalı Kompresör nedir?

Birbirine geçmiş rotor çifti ile kullanılmaktadır. İçerisinde, helisel dişli olarak üretilmiş olan iki tane rotor yer alır. Vidalı kompresör kullanırken özel oda yapılması, kaliteli ve uzun ömürlü çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Pistonlu Kompresör;

Atmosferde bulunan gazı emer, içinde ki kuru hava temizleme fitresi ile temizler.

Silobas Kompresör;

Sanayi tesisleri için uygun ve ideal ağırlıkta olan kompresörlerdir. Ekonomik olduğu gibi, bakımı ve işletim sistemi de kolaydır. Zor koşullarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Hava Kompresörü nedir?

Kendi içinde farklılıklar göstermektedir. Basınçlı hava tankları sayesinde kompresörün hızlı bir çevrim yapması önlenir.

Hava Kurutucu;

Nemli havanın kurutulmasına yardımcı olur. Hava kurutucu seçerken, hava debisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Debi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, kompresörün sisteme ya da tanka gönderdiği hava miktarının ölçüsüdür. Kompresörün boyutunu bu ölçü belirler. Bu hesaplamalar da zaman birimi; dakika, hava akış miktarı birimi ise, metreküptür.

Sessiz Kompresör nedir?

Gürültüsüz ortamlar da kullanılması gereken kompresörlerdir. Yüksek teknoloji ile sessizleştirilmişlerdir. Mekanik sürtünmeler aza indirilerek kompresörün sessiz çalışması sağlanmıştır.

Kullanılan en yaygın kompresör, vidalı hava kompresörüdür. Vidalı kompresörler, iki veya tek kademeli, yağ enjeksiyonlu veya yağsız, hava soğutmalı veya su soğutmalı olarak üretilir. Basınç ve kapasite açısından çeşitli aralıklara sahiptirler. Vidalı kompresörlerin bakımı ve çalıştırılması da kolaydır. Aşınan parçaları azdır. Emme veya çıkış valfleri bulunmaz. Aynı zaman da yağ enjeksiyonludur. Yapısı tek kademelidir, pozitif yer değiştirmeli kompresörlerdir. Tek kademeli kompresörler basınçları 56 bara kadar ulaşabilen kompresörlerdir. Daha yüksek basınç elde etmek için iki kademeli kompresörler tercih edilmelidir.

Yaşadığımız dünyada insanlar çeşitli özelliklere sahip teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Bu teknolojik cihazların birçoğu yüksek ağırlıkta olmasından dolayı bu makine veya cihazların taşınması için bazı tedbirler alınmaktadır. Bu cihazların taşınması sırasında tekerlekli makineler kullanmak en mantıklı olan yol olarak bilinmektedir. Elbette bu cihazların en başında otomotiv sektöründe üretilen ürünler gelmektedir. Bunun yanında çeşitli iş kollarında da kullanılan cihazlar bulunmaktadır. Özellikle boya sanayi ve jeneratör sanayiden yoğun olarak kullanılan Atlas hava kompresörlerinin kullanım alanları geniştir.

Hava Kompresörlerinin Kullanımı

Ülkemizde iş alanlarında yoğun olarak kullanılan Atlas hava kompresörleri insanlara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kullanım alanlarının başında jeneratör teknolojisi ve boya sanayi olarak bilinmektedir. Boya sanayinde boyama işi için şart olan bu kompresörler büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Hava Kompresörlerinin Temin Edilmesi

Ülkemizde hava kompresörlerinin temin edilmesi için bu alanda çalışan Atlas Kompresörlerin temin edilmesi gerekmektedir. Firma sunmuş olduğu hizmet ve ürün kalitesi ile müşteri memnuniyetinin en üst seviyede olması amaçlanmaktadır. Elbette firmanın bu kompresörleri belirli bir ücret karşılığında satışa sunmaktadır.

Atlas Kompresör Firmasının Kuruluşu ve İş Kolu

Firma 1946 yılında kurularak bu alanda faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Firma geçmişi itibariyle bu alanda kaliteli hizmet ve tecrübesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma bu çalışmaların yanında sürekli olarak Arge çalışmaları yapmaktadır. Bu alanda sürekli olarak yeni teknolojik gelişmeler ışığında gelen taleplerin değerlendirilmesi için sürekli olarak çalışmalara devam etmektedir.

Hava Kompresörlerinin Fiyatları

Alınacak ürünün ve modelin kalitesine göre değişim gösteren fiyatlar alacak kişinin tercihine göre farklılık göstermektedir. Bu alanda kompresörler farklı kategorilere ayrılmaktadır. Vidalı kompresör modeli, pistonlu kompresör modeli, silobas kompresör modellerinin fiyatları kendi aralarında farklı olarak satışı yapılmaktadır. Bu modellerin güçlerine, kapasitelerine, motor güçlerine ve gürültü seviyelerine göre çeşitli kıstasları ve özellikleri bulunmaktadır.

Atlas Zj2025c 24 Litre Kompresör Fiyatı

Firmanın bu modelinde fiyatlar 330 Türk Lirasından başlamaktadır.

Atlas ZJ2050 N 2HP 46 Litre Kompresör Fiyatı

Firmanın satışa sunduğu bu model 46 litrelik olarak bilinmektedir. Cihaz 2Hp gücündedir. Bu kapsamda fiyatı 390 Türk Lirası olarak satışa sunulmuştur.

Atlas ZJ20100 N 2 HP Monofaze Kompresör Fiyatı

Firmanın satışa sunduğu bu model yoğun olarak talep görmektedir. Cihaz 2Hp gücündedir. Bu kapsamda fiyatı 1200 Türk Lirası civarında satışa sunulmuştur.

Atlas ZJ20200 N 2 HP Monofaze Kompresör Fiyatı

Firmanın satışa sunduğu bu model yoğun olarak talep görmektedir. Cihaz 2Hp gücündedir. Bu kapsamda fiyatı 1700 Türk Lirası civarında satışa sunulmuştur.

Atlas ZJ50300 cc 300 Litre Trifaze Kompresör Fiyatı

Firmanın satışa sunduğu bu model 300 Litre Trifaze modeli olarak bilinmektedir. Bu kapsamda fiyatı 3800 Türk Lirası civarında satışa sunulmuştur. Bu kapsamda şirketin sunduğu en pahalı model olarak bilinmektedir.

Her çeşit kompresör ihtiyacınızı www.atlas-kompresor.com/iletisim adresine girerek, inceleyebilir, üretim yapan bu firmadan karşılayabilirsiniz.

 

Benzer yazılar